
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2.92 mm |
| Width | 1.3 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 1.22 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Dropout Voltage | 900 mV |
| Output Current | 100 mA |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Power Dissipation | 250 mW |
| Accuracy | 5 % |
| Power Dissipation | 250 mW |
| Quiescent Current | 4 mA |
| Max Input Voltage | 30 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Voltage Accuracy | 5 % |
| Schedule B | 8542390000 |
| Load Regulation | 20 mV |
| Line Regulation | 10 mV |
| Min Input Voltage | 0 V |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
Stock: 4347
Distributors
pcbx
Unit Price$0.98916
Ext.Price$0.98916
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.98916 | $0.98916 |
| 10 | $0.72583 | $7.25830 |
| 25 | $0.65744 | $16.43600 |
| 50 | $0.61913 | $30.95650 |
| 100 | $0.58306 | $58.30600 |
| 300 | $0.55458 | $166.37400 |
| 500 | $0.52749 | $263.74500 |
| 1000 | $0.52664 | $526.64000 |
| 3000 | $0.49762 | $1492.86000 |
| 5000 | $0.47021 | $2351.05000 |
